Yapay Tohumlama

Bundan 12 ay önce bu özel geceye, bu konferansa katılıp katılamayacağım sorulmuştu. Konunu Yapay Döllenme olduğu da söylenmişti. Ama önce İsviçre’de jürilik yapmaya, Avusturya ve İsveç’de hem jürilik hem de röportaj planlarım olduğu için neredeyse erteletmek zorunda kalacaktım. Maalesef hastalık sebebiyle o seyahatimi iptal etmek zorunda kaldım ve burada benle tıkılı kaldınız.Son günlerde kuş türlerinde özellikle muhabbet kuşlarında Yapay Döllenme konusunda büyük tartışmalar dönüyor. Bu konuda uzman olduğum söylenemez ama son gelişmeleri de büyük dikkatle takip ettiğimi de söylemem gerek. Kuşun meni toplaması ve bu menileri yavru kuşlara çevirmesini anlatan birkaç slayt göstereceğim. Ayrıca pratikte göstermek için birkaç kuş hazırladım, umarım biraz meni toplayacak kadar şanslı olurum.Büyük Britanya’da , muhabbet kuşu meraklıların hobileri için Yapay Döllenme kullanmaları yasak. Böyle bir yasağın olduğunu bildiğim tek ülke Büyük Britanya. Bu yasakları nasıl uyguladıklarını da açıkçası bilmiyorum.Gerekmedikçe Yapay Döllenme kullanmıyorum. Bu gerekliliğe bir örnek; dişi ya da erkek kuşun 1 ayağından zarar görmüş dolayısıyla da üremesi zorlanmış olması olabilir. Nesli tükenen türlerde Yapay Döllenme kullanmaktan çekinmem. Bunun sebebi de kuluçkalarla yeni yumurtaların yavrular üreterek o türün eski sayısını yakalamasının önemidir. Macquarie Ansiklopedik Sözlüğünde, Yapay Döllenmenin açıklamasını şu şekilde verir: “Sığır ve atlarda çok geniş bir şekilde kullanılan, rahim boyuna canlı spermin yapay bir şekilde girişiyle hamilelik sağlanma yöntemidir.” Bu tanımı amacımıza uygun bir şekilde yeniden yapılandıracak olursak, şu şekilde de açıklayabiliriz: “Seçici üretimi sağlamak amacıyla, canlı spermlerin kuş türlerine aktarılması yoluyla doğurganlığı arttırma yöntemidir.” Graham Meguire, Melbourne,Victoria’dan bir kuş meraklısı, son 2 yıldır bu konu üzerine makaleler ve konferanslar verdi. Onun yaptıklarının takdirini kendim toplamak kesinlikle istemiyorum. MeGuire bu konu üzerine A.B.D’den bir video aldı ve bu videoyu kullanarak erkek kuştan sperm alma ve bunu dişinin içine aktarıp pozitif sonuçlar alma konusunda mükemmelliğe ulaştı. Bu konuda daha fazlasını öğrenmek için Graham’ın tesisini ziyaret ettim. A.B.D’den gönderilen video da elimde var ama ne yazık ki görüntü net değil.Büyük Britanya’lı Dr. John Pilkington da bu konuda bir şeyler yazdı. Bu değerli beyefendilerin kaleme aldığı bilgileri bugünkü konferansta vermekten çekinmeyeceğim.

Üreme

Sperm olarak da bilinen erkek üreme hücresi hareketli bir hücredir. Bu hücre kafasında çekirdek taşır ve kuyruğa benzeyen yüzen kamçısı da vardır. Yumurta olarak bilinen dişi üreme hücresi spermden birkaç kat büyüktür ve çekirdeği çevreleyen büyük miktarda sitoplazmaya sahiptir.

Sperm Üretimini Artırma

Erkek kuş türlerinin oval şekildeki testisleri bu türlerin arkasında derinlerde bir yerde bulunur ve böbreklere yakındır. Soğuk aylarda, muhabbet kuşlarının testisleri en kısa günden sonra toplu iğne başı büyüklüğünde olur. Gün uzadıkça, testislerin büyüklüğü zamanla bezelye büyüklüğüne kadar ulaşır bu da hem çok sayıda hem de kaliteli spermlerin üretilme şansını arttırır.

Destekli Döllenme

Bu spermlerin yapay olmadığını söyleyemesek de, bugün burada gördüğümüz hatta çoğu kuş meraklısının tartıştığı-üzerine yazdığı sisteme Yapay Döllenme’den çok Destekli Döllenme denmesi daha doğru olur. Biz, yani kuş meraklıları ineklerde, koyunlarda, atlarda, hatta hindi gibi kümes hayvanlarında olduğu gibi tüpü direk hayvanın içine yerleştirmiyoruz. Biz sadece spermin dişi kuşun kloakından geçmesine destek oluyoruz ve bundan sonrasını doğa hallediyor. Normal çiftleşme sürecisi ise şu şekilde, dişisine kur yapan erkek kuş dişiye biner, iki kuş birleşir, sperm salınır ve sperm bundan sonra yumurtalık bölgesine gider. Bu sperm çok uzun bir süre “aktif” kalabilir. Bir keresinde bir erkek kuşum eşi yumurtladığında ölmüştü ve 12 gün sonra 7. Yumurta çıkana kadar spermi aktif kalmıştı.Çoğu Yapay Döllenme prosedürlerinde sperm toplanır, küçük veya orta boy kamışlarda paketlenir sonrasında seçilen “müşteri”de kullanılmak üzere 196 derece sıvı nitrojende saklanır. Bu sıcaklıkta bir sperm yıllar boyu dayanır. 20 yılın üzerinde saklanan spermlerle başarılı Yapay Döllenmeler yapılmıştır.

Hazırlık

  1. Yeterli kuşları eşleştirin veya kısır bir erkek ile yeterli bir dişiyi eşleştirin.
  2. 8-10 gün bekleyin sonrasında hem dişi hem de erkeğin kıç(vent) çevresindeki bütün tüyleri alın.
  3. Ya ilk yumurtanın çıkmasını bekleyin ya da yumurtanın 1-2 güne gelip gelmeyeceğini tahmin edip yapay döllenme sürecine başlayın.İnce(kılcal) tüpünüzü hazır edin. (Tüpünüz heparin olmasın çünkü heparin kaplı tüpler spermden zehirlenir. Tüpümüz bir kere kullanılmalı ve sonrasında atılmalıdır. 4. Erkek kuşunuzu tutun ve kıç(vent) tarafı dışarıya gelecek şekilde kaldırın. Ve kıç tarafının altından kuşa yavaşça ve yumuşakça vurmaya başlayın. Kuyruk sırt boyunca konumlamıştır ve sürekli vuruşlarla boşalmayı sağlayacak bir şekilde basınç kloak çevresine yatay bir şekilde yerleşir. Sperm 6-7 vuruşta hazır olmamışsa, erkek kuşunuzda hazır sperm yok demektir. Bunun 2 anlamı vardır : Ya kuşunuz “mevsiminde” değildir ya da sizin müdahil olmanızdan önce tüm spermlerini boşaltmıştır. Eğer kuşunuzda sperm varsa elinizdeki ince(kılcal) tüpün içine akıtın. Eğer yalnızca bir kişi bu süreç esnasında bulunuyorsa, ince(kılcal) damar süreç esnasında ağzınızda dişlerinizin arasında veya kuru temiz bir yerde tutulmalı. Değiştirilmiş bir masaj tekniği kloakın her iki tarafına baskı uygulayarak içindekilerini boşaltmaya yarar.
  4. Dişi kuşunuzu tutun ve yine kıç(vent) tarafı dışarıda kalacak şekilde kaldırın. Kıç tarafının altına vurarak içindeki tüm pisliklerini boşaltmasını sağlayın. Bunun için ince bir kağıt kullanılması da önerilir ama bu kağıt içerideki pisliklerden bile daha toksik olabilir.
  5. Kıç bölgesine baskı uygulayarak nemli pembe etten oluşan iç kısmın görünmesini sağlayın.
  6. Baskıyı bırakın ve kıç bölgesinin emme hareketi başlayacaktır. İçine spermleri boşaltın. *Daha büyük kuş türlerinde bu süreç boyunca 2 ya da 3 kişinin başarılı sonuçlar almak için hazır bulunması gereklidir.

Not:

a) Erkek kuştan spermin çıkarılması ve bu spermin dişi kuşun içine aktarılması süreci 5 dakikadan fazla sürmemeli. Aksi takdirde, sperm sertleşir ve jöle kıvamına gelir ve herhangi bir faydası olmaz.

b) Dişi kuşun içi spermin aktarılmasından önce iyice pisliklerinden arınmazsa, dişi kuş içerisine sperm aktarılmasından sonra tüneğine geri dönüp dışkılayabilir ve böylece tüm bu süreci çöpe atabilir.

c) Eğer erkek kuş sperm toplanması sırasında dışkılarsa, tüm bu yapay döllenme çalışması o noktada bırakılmalıdır.

Yapay Döllenmenin Avantajları ve Dezavantajları

• Eğer dişi kuş veya erkek kuş bu süreç sırasında sakatlanır ve dolayısıyla çiftleşmesi imkansız hale gelmişse bu süreç aslında faydalı olur. (Avantaj)

• Eğer dişi ya da erkek kuş doğuştan deformeyse ve bu prosedür uygulanırsa, deforme olmuş bir genin tüm kuş haneye yayılmasına ve deforme genlere sahip büyük bir kuş üretimine yol açabilir.(Dezavantaj)

• Kaliteli bir erkek kuş bir çok dişi kuşu verimli hale getirebilir.(Avantaj)

• İstenmeyen ve kötü olarak nitelendirilen özelliklerin yavrulara geçme potansiyeli.(Dezavantaj)

• Eğer bir aile özelliğinin zenginliği düşükse bu sistemle beraber bu zenginlik daha da azalabilir.(Dezavantaj)

• Nesli tükenen türleri yeniden canlandırma da kullanılırsa.(Avantaj)

Araştırma ve Olmayan Paralar

Daha popüler olan ve reklamı daha çok yapılan hayvanlarda, Yapay Döllenme için milyonlarca dolar harcanıyor. Potensiyel damızlık hayvanlar libidoları hatta sütleri için(inekler), yün üretimi için(koyun), ikiz üretimi için(koyun) ve hız-güç için(atlar) test ediliyorlar. Eğer bir aile de başarısızlık varsa o ailenin ataları itlaf edilip diğer yakın akrabaları da bunun için değerlendirmeye alınabiliyorlar. Ama kuş araştırmalarında böyle bir program için yeterli para yok.(Sadece bu program için değil herhangi başka bir program için de yok) Devlet veya reklam desteği de olmazsa uzun bir süre olmayacak.

Graham McGuire ait Suni Tohumlama Bilgileri

Amerikan Muhabbet Kuşu federasyonundan Dr Bob Cave’in sunduğu videoyu aldıktan sonra, şu an Muhabbet kuşlarında yapay tohumlamayı 12 aydır kullanıyorum.

Erkekler ürkek, çok büyük, spermsiz olduğunda, dişiler yuvadan çıkmadığında ve incitildiklerinde yapay tohumlamayı fertiliteyi arttırmak için kullanıyorum. Erkeklerin spermsiz oluşunun üreme için hezimet verici bir sebep olduğunun yeni farkına vardım. Muhabbet kuşlarındaki fertilite hakkında beslenmeden, vitaminlerden, yerleşim sıklığından, kloaktaki tüylerin yolunmasından, kare tüneklerden ve daha birçok unsurdan bahseden birçok makale okudum. Tüm bu uygulamalar genelde kuşlara iyi geliyor, ben de bunlara katılıyor ve uyguluyorum, fakat bunlar gerçekten yumurtanın döllülüğü konusunda pek bir işe yaramıyor. Eğer döllülüğü arttırmak dileğindeyseniz, tüm ihtiyacınız spermin doğru yoldan yapay tohumlama ile ilişkilendirilmesi, ve annenin normal yumurtaya yatmasıdır. Bu yumurtalar 3 gün kuluçkada kaldıktan sonra döllü oldukları anlaşılacaktır.

Genellikle aynı anda 70 çift kadar kuşum vardır. 10 gün kadar bekledikten sonra dişiler gurk olup kuluçkaya yatmaya başlarlar. Ben(ve diğer arkadaşlar) farkettik ki, erkeklerin sadece %55’inde sperm bulunur, yani bunun anlamı, başlangıçta yumurtaların sadece %55’inin döllü olduğudur ki tabi eğer erkek tam olarak çiftleşmişse.

Eğer dişi kuşunuz kalsiyum yoksunu pürüzlü yumurtalara yatarsa, fertilite elde edemezsiniz. Bu durumda döllülük ortaya çıkar fakat yumurtalar çok gözenekli olduğu gibi bakteriyi de içeri aldıklarından hemen cılk olurlar. Bir dişi böyle yumurtalar ürettiği zaman, direk gagasına iki damla vetefarm calcevet kullanıyorum. Eğer yumurtalar düzelmez se , genellikle ya dişi çok yaşlıdır, ya da üreme sistemiyle ilgilibir sorunu vardır.

Erkek sperm “recycled” olmuş olabilir, bir kaç yıl once sanırım “Budgerriar World”’de bir makale vardı, fakat onu yine bulamadım. Bazı kuşların 12 ayın her günü spermi vardır. Diğerlerinin bir ay var, üç ay yok, sonar yine iki ay spermi vardır. Ortalama olarak diyebilirim ki erkeklerin yılın beş ayı spermi olabilir. Muhabbet kuşlarında testisler kuşun içindedir. Anusun aşağısında ki alana çiftleşme sırasında kullanılmak üzere depolanan spermi taşımak için kullanılan tüpler vardır. Bu durum spermi kılcal tüpte nasıl biriktireceğimizin göstergesidir. Tüp düz olmalı ve HEBRON kaplama olmamalıdır ki HEBRON spermler için toksiktir. Bu tüpleri bir kimyagerden ya da yerel bir hastaneden elde edebilirsiniz, fakat HEBRON kaplama olmaması gerektiğini anımsamalısınız. Bu tüpleri tekrar tekrar kullanmayınız, bunlar temizdir ancak steril değildirler.

Sperm elde etmeyi bir kez geliştirdiğinizde çok kolaydır, tabii biriktirilecek sperm olduğu sürece. Anusun hemen altından durarak yumuşak sıkma hareketi kullanın. Eğer 6-7 sıkmadan sonra semen sağlayamıyorsanız, olasılıkla erkeğin verecek spermi yoktur ya da henüz kullanmış olmalıdır. O yüzden ertesi gün yine kontrol edin(sabah erken). Ben genellikle işten gelince 7 pm’de semen toplarım. Yatılan ilk yumurtayı beklerim, sonra erkeği sperm için kontrol ederim. Eğer spermi varsa toplarım ve çiftin doğru düzgün çiftleşmemiş olması ihtimaline karşı dişinin içine koyarım. Sonra yuva kartını yapay tohumlama ve tarihiyle işaretlerim. Eğer erkeğin spermi yoksa, spermi olan diğer en uygun erkeği kullanırım ve karta erkeğin bilezik numarasını, yapay tohumlamayı ve tarihini yazarım. Sizin civcivin babasını nasıl bilebiliyorsun diye sorduğunuzu duyabiliyorum. Halkalanmamış bir civcivi değiştirirken aynı metodu kullanıyorsunuz. İnanıyorum ki ebebeynlerini bilmediğim bir civcive sahip olmak hiç bir civcive sahip olmamaktan daha iyidir.
Sen bir dişinin kuyruğuna sperm koyamazsın, ve verimli yumurtaları zemine düşmesi için bekleyemezsin. Bir kutuya bir çift koymalısınız ve onların gurk modda olmalarını sağlamalısınız. Bazen bir erkeği bir çift dişinin yanına koymak isteyebilirsiniz ve bunu bir çifti bir kutuya koyup diğer dişiyi kutuya tek başına koyarak ya da kısır bir erkekle koyarak yapabilirsiniz. Eğer kuşun ilk yumurtayı ne zaman yapacağını tam olarak bilirseniz, iki gün önceden yapay tohumlama için yeterince kabarmış olacaktır. Emin olmayı arzu ederseniz, ilk yumurtası fertile olacaktır.

Dişi, ilk yumurtayı koyduğu andan itibaren, eğer, ikinci yumurtasının verimli olması dilersen o gece AI’a ihtiyaç duyarsın. Eğer ertesi güne kadar beklersen, ikinci yumurtayı kaçırmış olacaksın ancak üçüncü yumurtayı döllemiş olursun. Dişilerin spermi 16 güne kadar tuttukları “sperm storage” denilen hücreleri vardır. Yumurta döllendiğinde, yumurta sarısı akla sarılmadan önce sadece 15 dakikalık bir zaman dilimi vardır ve yumurta daha uzun bir sürede döllenemez. Bu durum bize “sperm storage” hücrelerinin doğru çalışmasının neden çok önemli olduğunu ortaya koyar. Sperma uygulanabilirliğini kaybetmeye başlamadan once spermi tüpten dişiye üflemek için sadece 5 dakikanız vardır. 10 dakika sonra sperm clag gibi olur ve onu dışarıya üfleyemezsiniz. Ben spermleri mikroskopla kontrol etmem, fakat isterseniz siz yapabilirsiniz. Sperm toplamadan önce çiftin anüsünün etrafındaki tüyleri özellikle de anüsün etrafındaki küçük tüy halkasını(bazı insanlar bunlara rehber tüyler derler)çekebilirsiniz, bu tüyler spermlere karşı mıknatıs gibi rol oynarlar ve bir kere sperm bunlara yapıştı mı bir daha alamazsınız. Dişideki bağırsak içeriğini dışarı almak için anusun altından sıvazlama hareketi yaparsınız. Bağırsak içeriğinin tümünü dişinin dışına aldığınızdan emin olun(anusun o an dışkılamadığından ya da hepsini yakaladığınızdan emin olun). Dışkıyı dokudan uzaklaştırmalısınız, özellikle dışkının üre kısmı spermler için toxic etkilidir. Tüm bağırsak içeriğini dışarı aldığınızdan emin olduğunuzda, yine anusun altından yukarı açılması için basınç uygulayın, böylece içerde ıslak ve pembe bir bit görebilirsiniz. Şimdi spermi kılcal tüpten dışarıya pembe bitin üzerine üfleyin. Kuyruğu aşşağı bırakın, anus kapanacaktır ve onu kutusuna geri bırakın. Eğer dişideki tüm dışkıyı almadıysanız, genellikle tüneğe zıplayıp dışkılayacaktır ve sizing içine bıraktığınız semen de boşa gidecektir.

Teorik olarak Yapay Tohumlamayı 8 yumurta için bir kere yapmak zorundasınızdır. Fakat ikinci yumurtayı üzerine yatıldıktan 3 gün sonra kontrol ederek yapay tohumlamanın işe yarayıp yaramadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer fertile değilse yeniden tohumluyorum. Niye birinci yumurta fertile ikincisi infertile üçüncüsü fertile diye sorduğunuzu duyabiliyorum. Sperm depolama hücrelerinde bir sorun vardır ya da sperm sayısı düşük olabilir. Ben 12 aydır sperm topluyorum, genellikle sadece erkeğin anusunun etrafına bakarak söyleyebiliyorum. Tüylerin çekilmesiyle anus kabarık ve kalkık görünüyorsa genellikle spermi vardır. Sonraki tarihte sperm elde edebilmek için, eğer anus sperm elde edebileceğiniz seviyede ise ve eğer erkek yaşlıysa ya da iyi bir şansınız varsa. Bulgularıma gore anusu batık olan erkekler sperm sahibi değillerdir ve onlardan asla sperm sağamazsınız(Yani müşterilerin dikkatli olmaları gerekir).

Eğer sperm toplamak için iki kişi varsa bu çok daha kolay olacaktır. Ben genellikle kendim toplarım, bir elimi küçük parmağım ve yüzük parmağımın arasında erkeğin kafasını tutmak için kullanırım, sonrasında başparmağımı kuyruğu arkaya bükmek için kullanırım. Diğer elimi anusu sıkmak için kullanırım, başka bir elim olmadığından da dişlerimi kılcal tüpü tutmak için kullanırım. Sonunu dilimle ya da başka birşeyle engellememek için çok dikkatliyim(geri emmem), Başka türlü otomatik kılcal işe yaramaz. Bir çok durumda erkeğin cicivleri beslemeye başlamasının spermleri kuruttuğunu farkettim, belki de bu durum civcivi babanın saldırılarından koruyordur. Eğer erkeğin spermlerini kullanmaya devam etmeyi dilerseniz, en iyisi erkeği yavru beslemeye başlamadan once oradan geri almaktır.

Bazı erkeklerin elinizde çırpındığını ya da elinize sığmaya çalışır gibi davrandığını farkedeceksiniz. Eğer bu kuşları tutmaya devam ederseniz muhtemelen öleceklerdir. Buna “racing heart syndrome” denir ve kuş ürktüğünde olur. Kalp normalden 10 kat daha hızlı atmaya başlar, bu sebeple kalp kanla dolmaz ve beyne de kan gönderemez. Bu kuşları sakinleştirmedikçe yapay tohumlamada kullanamazsınız. Tecrübelerime gore dişiler bu sorundan muzdarip olmamaktadırlar.

AI ‘nın doğru bir şekilde uygulanmasının anlamı 100% fertilitedir. İngiltere’de AI yasaktır, neden yaptığımı bilmez. 12 yıldır Williamstown şehrinin meclis üyesi ve belediye başkanıydım, ve bu zaman içerisinde CEO devamlı, denetleyemeyeceğiniz bir yasa(yasak)’yı asla yapmayacağımız konusunda ısrar etti.. AI çiftçilerin sürülerinde geliştirilmek üzere Kabul edildi. Bundan sığırcılık, koyunculuk ve aynı zamanda kanatlı endüstrisi de faydalandı. Anlaşılan semen seyreltme ortamı büyük papağanların başarılı bir şekilde döllenmesi için icab eder. Bu labaratuvara ulaştığında, tehlikedeki en nadir türlerin yok olmaktan nasıl kurtulacağı hayal edilebilir.

Kuşkusuz AI kullanılması dikkatli olmayı gerektirir; hiç istenmeyen özellikleri aktarabilecek olan bir erkek 1000 dişiden fazlası için kullanılmamalıdır. Fakat ilk yılda çok sayıda akraba kuş üretmenize izin verdiği gibi, bir kaza sonucu ayağı sakatlandığınıdan çiftleşemeyen super erkekten üretmekten bahsetmemek için, siz kendi hattınızı çabukça oluşturduğunuzda bu çok istenen bir durum olabilir,

Sperm dondurulabilir ve yeniden kullanılabilir, Once the sperm can be frozen and reconstituted, bu dünyadaki en iyi kuşların tüm meraklılara ulaşmasını sağlayacaktır(zengin ve fakir). Sığırcılık endüstrisinde boğaların tanımlanmasını ve resimlerini içeren kataloklar edinebilirsiniz. Semen size $50 civarında ki paraya postalanır. Dünyada ki en iyi kuşları eşe atabilmek için kullanabilmenin nasıl birşey olacağını hayal edebiliyormusunuz. Fakat bir an için kullanabileceğiniz erkek kuşun sadece sizinki olmadığını, herhangi bir insanın sizin dişiniz için uygun olan erkeği olduğunu, damızlık ücretini verebileceğinizi düşünün. Sadece dişinizi oraya götürüp ilk yumurtaya yattığı gün orada tohumlayacaksınız.

AI için tek kullanacağınız araçlar kılcal tüpler ve bazı dokulardır.

AI için yapılacaklar.

• Kuşların gurk olduklarından emin olun (dişi ilk yumurtasına yatıncaya kadar erkeğin ve dişinin bir arada durması gerekir)
• Dişi bir sonraki yumurtaya yatmaya uygun olmadan en az 36 saat önce AI yapılmalıdır.
• Anus etrafında ki tüm tüyleri çekin
• Dişiyi döllemeden once tüm dışkıyı dışarıya aldığınızdan emin olun.
• Tüm üreyi silin ve hiç bırakmayın, çünkü sperm için toxic’tir
• Hangi erkeği hangi tarihte tohumladığınızı kaydedin.
• Fertilite konusunda emin olmak isterseniz, hergün tohumlama yapın.
• Erkeği spermi olduğu zaman kullanın, Çünkü tekrar spermi olmadan once 6-12 ay zaman geçebilir.
• Fertilite için AI’yı büyük buff dişilerde kullanın.

Yapılmayacaklar:

• Spermi tüpte 5 dakikadan fazla bırakmak
• Hebron kaplı kılcal tüpleri kullanmayın, Hebron sperm için toxic’tir.
• Tüpleri tekrar kullanmayın.
• Kılcal tüplarin sonlarını kaplamayın ya da tıkamayın.

AI’den bahsettiğim zaman bazı insanlar çok negatif oldular ve beni kötülemeye çalıştılar. Bir çok durumda söylediğim gibi AI’nın promosyonunu yapmıyorum. Bu yazıyı yazarken yaptığım gibi, AI hakkında konuşmak için izin aldım. Umarım AI yapmayan insanlar cılk yumurta yapan iri buff dişilerden en az 50% daha fazla civciv üretmem için beni rahat bırakırlar. AI’yı kullanmayan bu insanlar hala ithalat yasağının kalkmasını bekliyor olacakken spermin dondurulması mükemmelleştirildiğinde, yasal olarak sperm ithal edebileceğim.

Kaynaklar: www.kivgader.orgwww.kanaryaforumu.com